10. 04. 2024 - 10. 04. 2024
učebna č. 203 (2. patro) budovy Vysoké školy CEVRO, Jungmannova 28/17, 110 00 Praha 1
Motivací k realizaci projektu je vytvoření podmínek pro zlepšování a rozvoj vzdělávání a praktického výcviku specialistů na OSINT, SOCMINT, FININT, SIGINT, IMINT atd. jak v oblasti národní bezpečnosti tak v oblasti ochrany ekonomických zájmů (risk management, competitive intelligence, atd.).
Pro rozvoj dovedností v těchto oblastech, tvorbu prakticky zaměřených výukových programů a realizaci cvičení pro řešení různých scénářů je nutné disponovat cvičnou datovou základnou (pískovištěm), která obsahuje dostatečný objem všech relevantních typů dat a informačních zdrojů. Přitom práce analytiků v tomto segmentu vyžaduje poměrně široké znalosti i praktické zkušenosti, které je ovšem třeba někde vyučovat a cvičit – to v živém prostředí internetu není v podstatě možné.
Na rozdíl od cyber komunity, která podobné polygony běžně využívá, u zpravodajských/vyšetřovacích disciplín podobné cvičiště zcela chybí. Je proto potřeba vytvořit jakýsi „malý virtuální svět“ obsahující webové stránky, sociální sítě, veřejné rejstříky média ale i specializované neveřejné databáze typické pro uvedené specializace. S pomocí AI nástrojů vytvoření takových databází již není nereálné technicky ani finančně.
Cílem projektu INTELLIGON je tedy vytváření takovéhoto „pískoviště“, které by ve svých klonech mohly využívat zpravodajské služby (civilní i vojenské), armáda, policie, finanční analytické útvary, NÚKIB ale právě také firmy (HR, bezpečnost, compliance, due diligence) ale i školy (výuka, soutěže).
INTELLIGON bude sloužit k testování nových technologií, postupů a rozvíjení spolupráce mezi odborníky. Konkrétně umožní realizovat cvičení na různé krizové situace, kdy je nutná rychlá a bezpečná koordinace analýzy a sdílení informací mezi státními i civilními organizacemi.
INTELLIGON umožní rozvoj nových řešení s využitím AI a virtuální reality (např. simulace výslechů či pracovních interview) a rozšířené reality (přenášení dat z polygonu do reálného světa pro výcvik operativců).
Povaha projektu přesně zapadá do naplňování základní mise AFCEA: nacházet a rozvíjet oblasti smysluplné spolupráce mezi státní, akademickou a komerční sférou v oblasti obrany a národní bezpečnosti. Nicméně AFCEA z povahy svého statutu nemůže být faktickým koordinátorem a nositelem projektu, který by mohl garantovat uzavírání smluvních závazků mezi zapojenými subjekty a uživateli.
Cílem této Focus Group je oslovit relevantní odborné a finanční partnery pro realizaci projektu a navrhnout již na základě předchozích dohod za koordinátora Vysokou školu CEVRO.
Účast na akci je možná pouze na základě osobního pozvání zástupců AFCEA nebo CEVRO.
Případné dotazy směřujte na vedoucího pracovní skupiny: tomas.vejlupek@afcea.cz, +420 602 336 800